W miarę upływającego czasu Internet staje się coraz popularniejszy i coraz częściej gości w naszych domach... Jedną z ofert - stałego nielimitowanego czasowo podłączenia się do Internetu oferuje nam Telekomunikacja SA. Zapewne wiele osób już się zetknęła z określeniami HIS i SDI studiując prasę i otrzymując różnego rodzaju ulotki reklamowe od TPSA. SDI jest usługą oferowaną właśnie przez naszego krajowego monopolistę. Zaletą jego jest stała opłata za korzystanie z internetu, nie zależnie od czasu jaki będziemy poświęcać na surfowanie. Dodatkową zaletą jest nieblokowanie telefonu podczas, gdy łączymy się z internetem.

Pytanie jakie ciśnie się na usta, czy takim cudem jak SDI będziemy mogli się cieszyć używając naszej Amisi?

Otóż nic nie stoi na przeszkodzie (pod warunkiem posiadania oczywiście odpowiedniego sprzętu)


Dobrze a teraz do rzeczy.Od telekomunikacji otrzymujemy modem, dyskietkę z oprogramowaniem dla komputerów PC (nie będzie nam potrzebna), kabel telefoniczny (nie jest to standardowy kabel, ma inne złącze od strony modemu), kabel RS-232 (prawdopodobnie on też nam się nie przyda...), zasilacz i gniazdo telefoniczne RJ-11 (dla tych którzy jakimś przypadkiem nie mają takiego gniazda zainstalowanego... obecnie instaluje się już chyba tylko takie gniazda, więc prawdopodobnie również nie będzie nam ono potrzebne). Do wszystkiego dołączona jest również instrukcja w języku polskim, jest opisany po krótce sposób podłączenia SDI do komputera, oraz instrukcja jak zainstalować oprogramowanie dołączone na dyskietce. No i jako dodatek dostajemy kopertę na której mamy podany nasz adres IP, oraz nazwę użytkownika (zazwyczaj jest taka jaką podamy składając formulaż z prośbą o usługę). Ale wrócmy może do naszej przyjaciółki, tu pytanie brzmi co zrobić, by móc na Amidze bezstresowo kożystać z internetu...


Pierwszy problem pojawia się przy próbie podłączenia modemu do naszego komputera. Ech jest to jak zwykle denerwujący problem kabelka (przy cenie jaką płacimy za tzw. instalacje można by dołożyć dodatkowy kabel za ok 10-15zł...).

Wraz z modemem otrzymujemy kabel z wąskim złączem, należy zrobić sobie odpowiednią przelotkę, tudzież udać się do sklepu w celu zakupu takowej i tu UWAGA!!! Należy ostrożnie kupować przelotki, ponieważ zazwyczaj przygotowane są do tego by ze zwykłego kabla zrobić kabel do połączeń NULLMODEM. Najrozsądniejszym wyjściem jest zakup odpowiedniego kabla, i tu znów problem - większość sprzedawców zna tylko jeden rodzaj kabla modemowego, dlatego polecam rozsądne sklepy mi udało się dogadać dopiero ze sprzedawcą (notabene była to kobieta - od razu zrozumiała o co mi chodzi - jednak co personel wykwalifikowany to personel wykwalifikowany) w księgarni informatycznej... Kabel jest dość nietypowy ponieważ potrzebujemy taki, który od strony komputera ma szerokie złącze szeregowe żeńskie, natomiast od strony modemu wąskie męskie złącze.


Kolejny problem - szybkość przesyłu. Modem _MUSI_ się komunikować przez port o szybkości transmisji 115200 bit/s, i tu kolejna uwaga. Port w Amidze oczywiście może pracować na takiej szybkości, ale jest to szybkość ekstremalna, a ze względu na architekture naszego komputerka, może się okazać, że pracować się nie da, ponieważ połączenie jest cały czas zrywane.... Są oczywiście i na to sposoby:

Minimalna konfiguracja jaka przychodzi mi do głowy (i jest przetestowana) to 040/25 + karta graficzna, ewentualnie rozwiązaniem może być dodatkowy port szeregowy, który również przy słabszych procesorach mógłby zapewnić możliwość surfowania po sieci.


Po sprawach technicznych czas przejść do konfigurowania oprogramowania... dało mi się skonfigurować wszystkie 3 czołowe programy do obsługi modemów: Miami, MiamiDX i Genesis.

  1. Konfiguracja ustawień sprzętowych:
  2. Ustawienia modemu
    Ciąg inicjujący jak i "Dial prefix" mogą zostać puste, ew. można ustawić: init string = ATZ\r, Dial prefix = ATD0, ewentualnie zawsze można z init stringiem potestować... (aczkolwiek nie zauważyłem różnicy szybkości przy braku initstringu i z ATZ\r)Konfig2
  3. Dialer
    Ustawiamy dwie komendy - SENDUSERID, SENDPASSWORD, oraz wypełniamy pola Login ID i Password (wg informacji otrzymanych z telekomunikacji).
  4. Należy pamiętać, by wpisać w odpowiednie miejsce numer naszego stałego numeru IP. (na rysunku pierwszym - IP address)
  5. Wprowadzamy nasze dane, czyli to jak chcemy być widoczni na zewnątrz Konfig3

To chyba wszystko co należy wiedzieć na temat SDI, jeśli chcemy podłączyć je do Amigi. Osoby, które używały już modemów analogowych nie powinni mieć większych problemów, w razie czego można zawsze spróbować "złapać" kogoś na kanale #amisia, tam osób używających SDI jest coraz więcej...



I to chyba wszystko co ważniejsze na temat SDI i Amigi. Ewentualne pytania kierować do Kaczusia

Kaczuś of BlaBla & AUG-Lodz